Collection:

Products

607 products
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Lentils Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of cooked lentils.
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Light Turkey Slice Replica – 2 ozThis food replica represents a 2 oz (55 g) serving of cooked light turkey meat.
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Light-Meat Chicken Slice Replica – 1 ozThis realistic 3-D food replica represents one cooked light-meat chicken slice weighing 1 oz (30 g).Designed for hands-on nutrition education, it can s...
Regular price $33.00
Sale price $33.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Loin Pork Chop Replica – 3 ozThis food replica represents a cooked loin pork chop weighing 3 oz (85 g) without the bone.
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Long Grain & Wild Rice Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of cooked long grain and wild rice.
Regular price $27.00
Sale price $27.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Meatloaf Slice Replica – 3 ozThis food replica represents one cooked meatloaf slice weighing 3 oz (85 g).
Regular price $59.00
Sale price $59.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Prime Rib Steak Replica – 8 ozThis food replica represents an 8 oz (225 g) cooked prime rib steak.
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Prunes Replica – 3 MediumThis food replica represents three medium cooked prunes.
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Roast Beef Slice Replica – 3 ozThis food replica represents a 3 oz (85 g) serving of cooked sliced roast beef.
Regular price $19.00
Sale price $19.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Spinach Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of cooked spinach.
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Winter/Acorn Squash Replica – 1 CupThis food replica represents a 1 cup (240 mL) serving of cooked winter/acorn squash.
Regular price $164.00
Sale price $164.00
Regular price
Unit price
per 
The Cooking Demo Book is a Nasco Nutrition educational resource for age 12+ that presents basic cooking and nutrition tips.It discusses MyPlate and the Dietary Guidelines and includes 130 kitchen-t...
Regular price $44.00
Sale price $44.00
Regular price
Unit price
per 
Corn Oil Replica – 1 Tbsp in SpoonThis food replica represents 1 tablespoon (15 mL) of corn oil in a spoon.
60% Off
Regular price $7.60
Sale price $7.60
Regular price $19.00
Unit price
per 
Corn Replica – Whole Kernel, 1/2 Cup (Canned) for Nutrition Education The Corn Replica – Whole Kernel, 1/2 Cup (Canned) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutriti...
60% Off
Regular price $9.20
Sale price $9.20
Regular price $23.00
Unit price
per 
Corn Tortilla Replica – 6 in Diameter for Nutrition Education The Corn Tortilla Replica – 6 in Diameter is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Fo...
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Cornbread Replica – 2 in SquareThis food replica represents a piece of cornbread measuring approximately 2 in. (5 cm) square.
Regular price $41.00
Sale price $41.00
Regular price
Unit price
per 
Cornflakes Cereal Replica – 1.5 Cups in Melamine BowlThis realistic 3-D food replica represents 1.5 cups (360 mL) of cornflakes in a melamine bowl.Designed for hands-on nutrition education, it can ...
60% Off
Regular price $10.00
Sale price $10.00
Regular price $25.00
Unit price
per 
Cornflakes Cereal Replica – 3/4 Cup in Melamine Bowl for Nutrition Education The Cornflakes Cereal Replica – 3/4 Cup in Melamine Bowl is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for ha...
Regular price $21.00
Sale price $21.00
Regular price
Unit price
per 
Cottage Cheese Replica – 1/2 Cup (4 oz)This food replica represents a 1/2 cup (120 mL), 4 oz serving of cottage cheese.
60% Off
Regular price $5.20
Sale price $5.20
Regular price $13.00
Unit price
per 
Cottage Cheese Replica – 1/4 Cup (2 oz) for Nutrition Education The Cottage Cheese Replica – 1/4 Cup (2 oz) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education...
Regular price $215.00
Sale price $215.00
Regular price
Unit price
per 
Crackers & Snacks KitIncludes replicas of tortilla chips, animal crackers, cheddar snack crackers, graham crackers, soda crackers, specialty crackers, whole wheat crackers, popcorn, and pretzel...
Regular price $21.00
Sale price $21.00
Regular price
Unit price
per 
Cranberry Sauce with Whole Berries Replica – 1/4 CupThis realistic 3-D food replica represents a 1/4 cup portion of cranberry sauce with whole berries.Designed for hands-on nutrition education, it ...
Regular price $12.00
Sale price $12.00
Regular price
Unit price
per 
Cream Cheese Replica – 1 TbspThis realistic 3-D food replica represents a 1 tablespoon (15 mL) portion of cream cheese.Designed for hands-on nutrition education, it can support portion-size instruc...
Regular price $89.00
Sale price $89.00
Regular price
Unit price
per 
Crisp Hard-Shell Taco Replica – 1 TacoThis food replica represents one crisp hard-shell taco.