Collection:

Products

25 products
Regular price $68.95
Sale price $68.95
Regular price
Unit price
per 
Balanced Lunch Bag Handouts, 50 sheets.
Regular price $1,166.95
Sale price $1,166.95
Regular price
Unit price
per 
Bulletin Board Kit PackageThis package includes eight interactive bulletin board sets for MyPlate Kids, MyPlate Adults, MyPlate Quiz, Calcium, Protein, Vegetables, Fruit, and Whole Grains.Each set ...
Regular price $816.00
Sale price $816.00
Regular price
Unit price
per 
Complete MyPlate Kit – Food Replica Training Set with Plates and Display Rack Complete MyPlate Kit – Food Replica Training Set with Plates and Display Rack is a Nasco Nutrition resource for teachin...
Regular price $258.00
Sale price $258.00
Regular price
Unit price
per 
Mini MyPlate KitThis kit supports daily-intake and MyPlate education using a My Daily Intake wheel, food replicas, paper plates, and a take-home TearPad™.Includes an 8¼ in. diameter My Daily Intake...
Regular price $1,031.00
Sale price $1,031.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Classroom Kit – Complete MyPlate Nutrition Education Teaching Set MyPlate Classroom Kit – Complete MyPlate Nutrition Education Teaching Set is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlat...
Regular price $128.00
Sale price $128.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Cling Kit – Deluxe Set The MyPlate Cling Kit – Deluxe Set uses soft vinyl food clings and MyPlate place mats to demonstrate appropriate intake and build sample meals. Foods that do not have...
Regular price $72.00
Sale price $72.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Cling Place Mats – Set of 5Versatile place mats featuring the USDA MyPlate design.Each place mat measures approximately 19 in. x 11 in. Set of 5.
Regular price $1,844.95
Sale price $1,844.95
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Education KitThis assortment includes presentation supplies, take-home worksheets, games, and other MyPlate teaching resources.Components include a MyPlate plate, place mats, MyPlate TearPa...
Regular price $74.00
Sale price $74.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Flip Chart for elementary school nutrition education.
Regular price $74.00
Sale price $74.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Flip Chart for middle school nutrition education.
Regular price $572.00
Sale price $572.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Food Kit – 42 Food Replica Set for Meal Planning Training The MyPlate Food Kit provides a wide variety of 42 food replicas for creating many different meals and teaching food-group balance,...
Regular price $38.00
Sale price $38.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate for Breastfeeding Moms Tablet – 50 SheetsThe front presents MyPlate guidance for breastfeeding mothers, while the back covers hydration, healthy weight loss, and related guidance.Includes 5...
Regular price $101.95
Sale price $101.95
Regular price
Unit price
per 
MyPlate for Expecting Moms PosterDesigned for ages 14+, this poster helps pregnant women understand special nutritional needs and food amounts for each trimester.Measures 18 in. x 24 in. and is lam...
Regular price $27.00
Sale price $27.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Plastic Plate MyPlate Plastic Plate is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlate, food-group balance, dietary guidelines, and healthy meal planning. Made from FDA-approved plastic. Ou...
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Poster with Key PhrasesThis laminated poster presents 13 key phrases with clear messages about what to eat and how to use the MyPlate approach. Features the USDA MyPlate image.Measures 18 i...
98% Off
Regular price $0.27
Sale price $0.27
Regular price $17.95
Unit price
per 
MyPlate Silicone Wristband – Nutrition Education Band MyPlate Silicone Wristband – Nutrition Education Band is a Nasco Nutrition resource designed to support age-appropriate nutrition and healthy-e...
95% Off
Regular price $6.17
Sale price $6.17
Regular price $125.95
Unit price
per 
MyPlate Stickers – 750 Stickers (Pack of 25 Sheets) MyPlate Stickers – 750 Stickers (Pack of 25 Sheets) is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlate, food-group balance, dietary guidelines, a...
60% Off
Regular price $13.60
Sale price $13.60
Regular price $34.00
Unit price
per 
MyPlate TearPad™ / Place Mat – Nutrition Education Sheets (50 Pack) MyPlate TearPad™ / Place Mat – Nutrition Education Sheets (50 Pack) is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlate, food-grou...
60% Off
Regular price $13.60
Sale price $13.60
Regular price $34.00
Unit price
per 
MyPlate TearPad™ with Food Group Tips MyPlate TearPad™ with Food Group Tips is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlate, food-group balance, dietary guidelines, and healthy meal planning. Ba...
Regular price $91.00
Sale price $91.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Trivia game on CD.
Regular price $1,057.00
Sale price $1,057.00
Regular price
Unit price
per 
This durable plywood case is designed to store and organize food replicas, MyPlates, and other nutrition education materials.It fits the MyPlate Food Kit and five MyPlates, with a soft lining, room...
Regular price $399.00
Sale price $399.00
Regular price
Unit price
per 
Rack My Plate Display Rack My Plate Display is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlate, food-group balance, dietary guidelines, and healthy meal planning. MyPlate Display Rack. Use to displ...
Regular price $194.95
Sale price $194.95
Regular price
Unit price
per 
Tablet MyPlate Shopping Tablet MyPlate Shopping is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlate, food-group balance, dietary guidelines, and healthy meal planning. MyPlate Shopping List Shopping...
Regular price $38.00
Sale price $38.00
Regular price
Unit price
per 
Tear Pad MyPlate Coloring Tear Pad MyPlate Coloring is a Nasco Nutrition resource designed to support age-appropriate nutrition and healthy-eating education for children. Nasco MyPlate Coloring Tea...