Collection:

Products

607 products
Regular price $50.00
Sale price $50.00
Regular price
Unit price
per 
Cheese Pizza Replica – Slice Portion (1/8 Pizza) for Nutrition Education The Cheese Pizza Replica – Slice Portion (1/8 Pizza) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on n...
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Cheesecake Replica – Slice Portion (1/12 Cake) for Nutrition Education The Cheesecake Replica – Slice Portion (1/12 Cake) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutri...
Regular price $161.00
Sale price $161.00
Regular price
Unit price
per 
Cherry Pie Replica – 2-Crust, 4 in SectorThis food replica represents a 4 in. sector of a two-crust cherry pie, equal to 1/7 of a 9 in. (23 cm) diameter pie, approximately 5 oz (135 g).
Regular price $38.00
Sale price $38.00
Regular price
Unit price
per 
Cherry Tomatoes Replica – 6 Whole, 4 HalvesThis food replica represents six whole cherry tomatoes and four halves, approximately 2.8 oz (80 g).
60% Off
Regular price $7.20
Sale price $7.20
Regular price $18.00
Unit price
per 
Chicken Breast Replica – Fried, 3 oz for Nutrition Education The Chicken Breast Replica – Fried, 3 oz is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Food...
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a chicken drumstick and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal plannin...
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Chicken Nuggets Replica – 6 Nuggets (3 oz Portion) for Nutrition Education The Chicken Nuggets Replica – 6 Nuggets (3 oz Portion) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-...
Regular price $53.00
Sale price $53.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 1-cup portion of chicken soup and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, ...
Regular price $74.00
Sale price $74.00
Regular price
Unit price
per 
Chicken Stir Fry Replica for Nutrition Education The Chicken Stir Fry Replica is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used fo...
Regular price $38.00
Sale price $38.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica set includes two chicken strips and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal planni...
Regular price $25.00
Sale price $25.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents chickpeas, also known as garbanzo beans, and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size inst...
Regular price $235.00
Sale price $235.00
Regular price
Unit price
per 
Children’s Nutrition Food Replica Kit – Ages 1–3This Nasco Nutrition food replica kit uses serving portions that are age-appropriate for children ages 1–3 years.The kit supports age-appropriate nut...
88% Off
Regular price $101.07
Sale price $101.07
Regular price $851.95
Unit price
per 
Children’s Nutrition Food Replica Kit – Ages 4–10Children’s Nutrition Food Replica Kit is a Nasco Nutrition resource designed to support age-appropriate nutrition and healthy-eating education for c...
Regular price $61.00
Sale price $61.00
Regular price
Unit price
per 
Chili Replica – 1 Cup in Melamine BowlThis food replica represents 1 cup (240 mL) of chili in a melamine bowl.
Regular price $21.00
Sale price $21.00
Regular price
Unit price
per 
Chocolate Bar Replica – Small, 1.5 ozThis food replica represents a small chocolate bar measuring approximately 2 in. x 5 in. (5 x 13 cm) and weighing 1.5 oz (40 g).
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Chocolate Cake Replica – Frosted Portion for Nutrition Education The Chocolate Cake Replica – Frosted Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition educati...
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Chocolate Chip Cookie Replica – 2 in DiameterThis realistic 3-D food replica represents a chocolate chip cookie approximately 2 in. (5 cm) in diameter.Designed for hands-on nutrition education, it ...
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Chocolate Chip Cookie Replica – 4 in DiameterThis realistic 3-D food replica represents a chocolate chip cookie approximately 4 in. (10 cm) in diameter.Designed for hands-on nutrition education, it...
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Chocolate Cupcake Replica – 2 in with White FrostingThis food replica represents a 2 in. (5 cm) diameter chocolate cupcake with approximately 2 tablespoons of white frosting, weighing about 1.2 oz ...
60% Off
Regular price $8.00
Sale price $8.00
Regular price $20.00
Unit price
per 
Chocolate Ice Cream Replica – 1/2 Cup Scoop for Nutrition Education The Chocolate Ice Cream Replica – 1/2 Cup Scoop is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition e...
60% Off
Regular price $11.60
Sale price $11.60
Regular price $29.00
Unit price
per 
Chocolate Milk Replica – Low-Fat, 8 fl oz in Acrylic Tumbler for Nutrition Education The Chocolate Milk Replica – Low-Fat, 8 fl oz in Acrylic Tumbler is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica...
Regular price $758.95
Sale price $758.95
Regular price
Unit price
per 
Cholesterol Flip ChartThe Cholesterol Flip Chart is a six-panel patient education resource covering good and bad cholesterol, health risks, high cholesterol levels, and related cardiovascular healt...
Regular price $107.95
Sale price $107.95
Regular price
Unit price
per 
Cholesterol PosterThis laminated poster is designed for ages 13+ and covers the dangers of high cholesterol, how to understand cholesterol numbers, and ways to lower cholesterol.Measures 12 in. x 1...
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Choose Your Foods: Food Lists for DiabetesThis diabetes nutrition reference provides updated carbohydrate, protein, and fat information for a wide variety of foods and beverages.Includes tips on ex...