Collection:

Products

581 products
Regular price $59.00
Sale price $59.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Prime Rib Steak Replica – 8 ozThis food replica represents an 8 oz (225 g) cooked prime rib steak.
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Prunes Replica – 3 MediumThis food replica represents three medium cooked prunes.
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Roast Beef Slice Replica – 3 ozThis food replica represents a 3 oz (85 g) serving of cooked sliced roast beef.
Regular price $19.00
Sale price $19.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Spinach Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of cooked spinach.
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Winter/Acorn Squash Replica – 1 CupThis food replica represents a 1 cup (240 mL) serving of cooked winter/acorn squash.
Regular price $164.00
Sale price $164.00
Regular price
Unit price
per 
The Cooking Demo Book is a Nasco Nutrition educational resource for age 12+ that presents basic cooking and nutrition tips.It discusses MyPlate and the Dietary Guidelines and includes 130 kitchen-t...
Regular price $44.00
Sale price $44.00
Regular price
Unit price
per 
Corn Oil Replica – 1 Tbsp in SpoonThis food replica represents 1 tablespoon (15 mL) of corn oil in a spoon.
60% Off
Regular price $7.60
Sale price $7.60
Regular price $19.00
Unit price
per 
Corn Replica – Whole Kernel, 1/2 Cup (Canned) for Nutrition Education The Corn Replica – Whole Kernel, 1/2 Cup (Canned) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutriti...
60% Off
Regular price $9.20
Sale price $9.20
Regular price $23.00
Unit price
per 
Corn Tortilla Replica – 6 in Diameter for Nutrition Education The Corn Tortilla Replica – 6 in Diameter is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Fo...
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Cornbread Replica – 2 in SquareThis food replica represents a piece of cornbread measuring approximately 2 in. (5 cm) square.
Regular price $41.00
Sale price $41.00
Regular price
Unit price
per 
Cornflakes Cereal Replica – 1.5 Cups in Melamine BowlThis realistic 3-D food replica represents 1.5 cups (360 mL) of cornflakes in a melamine bowl.Designed for hands-on nutrition education, it can ...
60% Off
Regular price $10.00
Sale price $10.00
Regular price $25.00
Unit price
per 
Cornflakes Cereal Replica – 3/4 Cup in Melamine Bowl for Nutrition Education The Cornflakes Cereal Replica – 3/4 Cup in Melamine Bowl is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for ha...
Regular price $21.00
Sale price $21.00
Regular price
Unit price
per 
Cottage Cheese Replica – 1/2 Cup (4 oz)This food replica represents a 1/2 cup (120 mL), 4 oz serving of cottage cheese.
60% Off
Regular price $5.20
Sale price $5.20
Regular price $13.00
Unit price
per 
Cottage Cheese Replica – 1/4 Cup (2 oz) for Nutrition Education The Cottage Cheese Replica – 1/4 Cup (2 oz) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education...
Regular price $215.00
Sale price $215.00
Regular price
Unit price
per 
Crackers & Snacks KitIncludes replicas of tortilla chips, animal crackers, cheddar snack crackers, graham crackers, soda crackers, specialty crackers, whole wheat crackers, popcorn, and pretzel...
Regular price $21.00
Sale price $21.00
Regular price
Unit price
per 
Cranberry Sauce with Whole Berries Replica – 1/4 CupThis realistic 3-D food replica represents a 1/4 cup portion of cranberry sauce with whole berries.Designed for hands-on nutrition education, it ...
Regular price $12.00
Sale price $12.00
Regular price
Unit price
per 
Cream Cheese Replica – 1 TbspThis realistic 3-D food replica represents a 1 tablespoon (15 mL) portion of cream cheese.Designed for hands-on nutrition education, it can support portion-size instruc...
Regular price $89.00
Sale price $89.00
Regular price
Unit price
per 
Crisp Hard-Shell Taco Replica – 1 TacoThis food replica represents one crisp hard-shell taco.
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Crispy Rice Cereal Replica – 1 Cup in Melamine BowlThis food replica represents a 1 cup (240 mL) serving of crispy rice cereal in a melamine bowl.
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Cucumber Slices Replica – 1/2 Cup Portion for Nutrition Education The Cucumber Slices Replica – 1/2 Cup Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition educa...
Regular price $92.95
Sale price $92.95
Regular price
Unit price
per 
Daily Blood Sugar LogThe Daily Blood Sugar Log helps people with diabetes record and review four weeks of blood glucose data, with space for daily comments and notes.
Regular price $78.00
Sale price $78.00
Regular price
Unit price
per 
Dates Replica – 5 Medium (1¾ oz)This food replica represents five medium dates weighing approximately 1¾ oz (50 g).
Regular price $213.95
Sale price $213.95
Regular price
Unit price
per 
Death of an ArteryThis model demonstrates how arteries can become clogged by deposits of fat.Five fixed artery cross sections show various stages of arteriosclerosis as the interior vessel opening ...
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Deli Turkey Replica – 2 oz Sliced Portion for Nutrition Education The Deli Turkey Replica – 2 oz Sliced Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition educa...