Collection:

Products

581 products
Regular price $1,745.00
Sale price $1,745.00
Regular price
Unit price
per 
Combined Packages 1, 2, and 3 Combined Packages 1, 2, and 3 brings together three large Nasco Nutrition food replica assortments in one expanded set for broad food recognition, portion-size instruc...
Regular price $34.00
Sale price $34.00
Regular price
Unit price
per 
Common Diabetic Foot Problems TearPad™The Nasco Common Diabetic Foot Problems TearPad™ explains common foot problems on the front and provides foot-care tips on the back for diabetes patient educat...
Regular price $133.00
Sale price $133.00
Regular price
Unit price
per 
Common Foot ProblemsThe Common Foot Problems model demonstrates several foot abnormalities for diabetes and foot-care education, including a bunion, callus, corn, inflamed toenail, open sore, and d...
Regular price $508.00
Sale price $508.00
Regular price
Unit price
per 
Common Meals Food Replica Kit Common Meals Food Replica Kit is a Nasco Nutrition teaching kit designed for hands-on nutrition education, portion-size instruction, meal planning, or food-group learn...
Regular price $204.00
Sale price $204.00
Regular price
Unit price
per 
Complete Diabetic Foot Care KitIncludes the Unhealthy Foot Care Kit (WA21216R), Nasco Common Foot Problems Display (WA22223R), Nasco Common Diabetic Foot Problems TearPad™ (WA25981R), and Ultimate ...
Regular price $1,317.00
Sale price $1,317.00
Regular price
Unit price
per 
Complete Food Group Replica Set – All Food Group Kits (92 Replicas) Complete Food Group Replica Set – All Food Group Kits (92 Replicas) is a Nasco Nutrition teaching kit designed for hands-on nutri...
Regular price $816.00
Sale price $816.00
Regular price
Unit price
per 
Complete MyPlate Kit – Food Replica Training Set with Plates and Display Rack Complete MyPlate Kit – Food Replica Training Set with Plates and Display Rack is a Nasco Nutrition resource for teachin...
Regular price $464.15
Sale price $464.15
Regular price
Unit price
per 
Complete Set of Banners with StandThis set includes the Catch a Rainbow, Portion Distortion, MyPlate, and MyPlate Portions banners, plus a banner stand.
Regular price $38.00
Sale price $38.00
Regular price
Unit price
per 
Concha (Mexican Sweet Bread) Replica – 4 Inch Diameter for Nutrition Education The Concha (Mexican Sweet Bread) Replica – 4 Inch Diameter is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed fo...
Regular price $129.00
Sale price $129.00
Regular price
Unit price
per 
Condiment Kit The Condiment Kit brings together common sandwich toppings and condiments as realistic food replicas for hands-on nutrition and portion-size education.
Regular price $155.95
Sale price $155.95
Regular price
Unit price
per 
Condiments KitThis kit includes five butter pats, 1 tablespoon honey/syrup/gravy, 1 tablespoon grape jelly, 1 teaspoon margarine, 1 tablespoon margarine, and 1 tablespoon peanut butter.
Regular price $559.95
Sale price $559.95
Regular price
Unit price
per 
Consequences Of ObesityConsequences Of Obesity is a 3-D educational display that uses hand-painted models to explain health risks associated with obesity.Supporting text describes each model.
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents three cooked beef cubes and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal pla...
Regular price $18.00
Sale price $18.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Brown Rice Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of cooked brown rice.
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Brussels Sprouts Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup serving of frozen, cooked Brussels sprouts, approximately 78 g.
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Eye of Round Roast Replica – 3 ozThis food replica represents a 3 oz (85 g) serving of cooked eye of round roast.
Regular price $17.00
Sale price $17.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Hamburger Patty Replica – 2 ozThis realistic food replica represents a 2 oz (55 g) cooked hamburger portion.Use it for protein-group education, portion-size instruction, and meal-planning ac...
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Kidney Beans Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of cooked kidney beans.
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Lentils Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of cooked lentils.
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Light Turkey Slice Replica – 2 ozThis food replica represents a 2 oz (55 g) serving of cooked light turkey meat.
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Light-Meat Chicken Slice Replica – 1 ozThis realistic 3-D food replica represents one cooked light-meat chicken slice weighing 1 oz (30 g).Designed for hands-on nutrition education, it can s...
Regular price $33.00
Sale price $33.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Loin Pork Chop Replica – 3 ozThis food replica represents a cooked loin pork chop weighing 3 oz (85 g) without the bone.
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Long Grain & Wild Rice Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of cooked long grain and wild rice.
Regular price $27.00
Sale price $27.00
Regular price
Unit price
per 
Cooked Meatloaf Slice Replica – 3 ozThis food replica represents one cooked meatloaf slice weighing 3 oz (85 g).