Collection:

Products

581 products
Regular price $12.00
Sale price $12.00
Regular price
Unit price
per 
Margarine Replica – 1 TbspThis food replica represents a 1 tablespoon (15 mL) serving of margarine.
Regular price $13.00
Sale price $13.00
Regular price
Unit price
per 
Margarine Replica – 1 Tbsp in SpoonThis food replica represents 1 tablespoon (15 mL) of margarine in a spoon.
Regular price $12.00
Sale price $12.00
Regular price
Unit price
per 
Margarine Replica – 1 TspThis food replica represents a 1 teaspoon (5 mL) serving of margarine.
Regular price $25.00
Sale price $25.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents mashed potatoes and gravy and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal p...
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Mashed Potatoes Replica – 1 CupThis food replica represents a 1 cup (240 mL) serving of mashed potatoes.
Regular price $15.00
Sale price $15.00
Regular price
Unit price
per 
Mashed Potatoes Replica – 1/2 Cup Portion for Nutrition EducationThe Mashed Potatoes Replica – 1/2 Cup Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition educat...
Regular price $13.00
Sale price $13.00
Regular price
Unit price
per 
Mashed Potatoes Replica – 1/4 CupThis food replica represents a 1/4 cup (60 mL) serving of mashed potatoes.
Regular price $19.00
Sale price $19.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents mashed sweet potatoes and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal plann...
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 1 tablespoon portion of mayonnaise and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruct...
Regular price $13.00
Sale price $13.00
Regular price
Unit price
per 
Mayonnaise Replica – 1 Tsp in SpoonThis food replica represents 1 teaspoon (5 mL) of mayonnaise in a spoon.
Regular price $293.00
Sale price $293.00
Regular price
Unit price
per 
Mexican-American Ethnic Food Replica Kit Mexican-American Ethnic Food Replica Kit is a Nasco Nutrition teaching kit designed for hands-on nutrition education, portion-size instruction, meal plannin...
97% Off
Regular price $0.86
Sale price $0.86
Regular price $26.95
Unit price
per 
Mexican-American Foods Booklet – Nutrition Education Guide Mexican-American Foods Booklet – Nutrition Education Guide is a Nasco Nutrition educational resource for teaching nutrition concepts, heal...
Regular price $44.00
Sale price $44.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a milk shake or malt and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal planni...
Regular price $258.00
Sale price $258.00
Regular price
Unit price
per 
Mini MyPlate KitThis kit supports daily-intake and MyPlate education using a My Daily Intake wheel, food replicas, paper plates, and a take-home TearPad™.Includes an 8¼ in. diameter My Daily Intake...
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Mustard Replica – 1 TbspThis food replica represents 1 tablespoon (15 mL), approximately 1/2 oz (15 g), of mustard.
Regular price $1,031.00
Sale price $1,031.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Classroom Kit – Complete MyPlate Nutrition Education Teaching Set MyPlate Classroom Kit – Complete MyPlate Nutrition Education Teaching Set is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlat...
Regular price $128.00
Sale price $128.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Cling Kit – Deluxe Set The MyPlate Cling Kit – Deluxe Set uses soft vinyl food clings and MyPlate place mats to demonstrate appropriate intake and build sample meals. Foods that do not have...
Regular price $72.00
Sale price $72.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Cling Place Mats – Set of 5Versatile place mats featuring the USDA MyPlate design.Each place mat measures approximately 19 in. x 11 in. Set of 5.
Regular price $1,844.95
Sale price $1,844.95
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Education KitThis assortment includes presentation supplies, take-home worksheets, games, and other MyPlate teaching resources.Components include a MyPlate plate, place mats, MyPlate TearPa...
Regular price $572.00
Sale price $572.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Food Kit – 42 Food Replica Set for Meal Planning Training The MyPlate Food Kit provides a wide variety of 42 food replicas for creating many different meals and teaching food-group balance,...
Regular price $38.00
Sale price $38.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate for Breastfeeding Moms Tablet – 50 SheetsThe front presents MyPlate guidance for breastfeeding mothers, while the back covers hydration, healthy weight loss, and related guidance.Includes 5...
Regular price $101.95
Sale price $101.95
Regular price
Unit price
per 
MyPlate for Expecting Moms PosterDesigned for ages 14+, this poster helps pregnant women understand special nutritional needs and food amounts for each trimester.Measures 18 in. x 24 in. and is lam...
Regular price $27.00
Sale price $27.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Plastic Plate MyPlate Plastic Plate is a Nasco Nutrition resource for teaching MyPlate, food-group balance, dietary guidelines, and healthy meal planning. Made from FDA-approved plastic. Ou...
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
MyPlate Poster with Key PhrasesThis laminated poster presents 13 key phrases with clear messages about what to eat and how to use the MyPlate approach. Features the USDA MyPlate image.Measures 18 i...