Collection:

Products

581 products
Regular price $13.00
Sale price $13.00
Regular price
Unit price
per 
Olive Oil Replica – 1 Tbsp Portion in Spoon for Nutrition Education The Olive Oil Replica – 1 Tbsp Portion in Spoon is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition e...
Regular price $13.00
Sale price $13.00
Regular price
Unit price
per 
Onion Slice Replica – 1/4 in ThickThis food replica represents an onion slice approximately 1/4 in. (0.64 cm) thick and 3 1/4 in. (8 cm) in diameter, weighing about 1.25 oz (40 g).
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Orange Juice Replica – 4 fl oz in Acrylic Tumbler for Nutrition Education The Orange Juice Replica – 4 fl oz in Acrylic Tumbler is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on...
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Orange Juice Replica – 6 oz Portion in Tumbler for Nutrition Education The Orange Juice Replica – 6 oz Portion in Tumbler is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutri...
60% Off
Regular price $8.40
Sale price $8.40
Regular price $21.00
Unit price
per 
Orange Replica – Small Navel, Peeled (2½ in Diameter) for Nutrition Education The Orange Replica – Small Navel, Peeled (2½ in Diameter) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for ...
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Pancake, Single Replica for Nutrition Education The Pancake, Single Replica is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for ...
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Pancakes Replica – 2 Pancakes (4" Diameter Each) for Nutrition Education The Pancakes Replica – 2 Pancakes (4" Diameter Each) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on n...
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Pea Pods Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of pea pods, approximately 3 oz (90 g).
Regular price $54.00
Sale price $54.00
Regular price
Unit price
per 
Peanut Butter & Jelly Sandwich Replica – 1/2 SandwichThis food replica represents one-half of a peanut butter and jelly sandwich.
Regular price $10.00
Sale price $10.00
Regular price
Unit price
per 
Peanut Butter Replica – 1 Tbsp Portion for Nutrition Education The Peanut Butter Replica – 1 Tbsp Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. ...
Regular price $12.00
Sale price $12.00
Regular price
Unit price
per 
Peanut Butter Replica – 2 Tbsp Portion for Nutrition Education The Peanut Butter Replica – 2 Tbsp Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. ...
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Peanuts Replica – 10 WholeThis food replica represents 10 whole peanuts.
60% Off
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price $40.00
Unit price
per 
Pear Replica – Bartlett, Whole (4 in Tall) for Nutrition Education The Pear Replica – Bartlett, Whole (4 in Tall) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition edu...
60% Off
Regular price $6.40
Sale price $6.40
Regular price $16.00
Unit price
per 
Peas Replica – Frozen, 1/2 Cup Serving for Nutrition Education The Peas Replica – Frozen, 1/2 Cup Serving is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. ...
Regular price $21.00
Sale price $21.00
Regular price
Unit price
per 
Pecan Halves Replica – 1/4 Cup (1 oz)This food replica represents a 1/4 cup (60 mL), 1 oz (30 g) serving of pecan halves.
Regular price $30.00
Sale price $30.00
Regular price
Unit price
per 
Peeled Kiwi Replica – Whole, 1½ in DiameterThis food replica represents one whole peeled kiwi measuring approximately 1½ in. (4 cm) in diameter.
Regular price $84.00
Sale price $84.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a slice of pepperoni pizza and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal ...
Regular price $34.00
Sale price $34.00
Regular price
Unit price
per 
Pickle Relish Replica – 1 TbspThis food replica represents 1 tablespoon (15 mL), approximately 1/2 oz (15 g), of pickle relish.
Regular price $25.00
Sale price $25.00
Regular price
Unit price
per 
Pineapple Chunks Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of pineapple chunks.
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Pineapple Slices Replica – 2¾ ozThis food replica represents pineapple slices weighing approximately 2¾ oz (80 g).
Regular price $66.00
Sale price $66.00
Regular price
Unit price
per 
Pita Bread Replica – 6 Inch with Pocket Opening for Nutrition Education The Pita Bread Replica – 6 Inch with Pocket Opening is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nut...
Regular price $194.00
Sale price $194.00
Regular price
Unit price
per 
The Pitting Edema Trainer uses lifelike simulated tissue to demonstrate four stages of pitting edema for assessment and education.The stages represent mild through very deep pitting with 2 mm, 4 mm...
Regular price $17.00
Sale price $17.00
Regular price
Unit price
per 
Plain Granola Bar Replica – 1 ozThis realistic food replica represents one plain granola bar, 1 oz (30 g).Use it for portion-size instruction, snack comparisons, meal planning, and hands-on nutriti...
Regular price $122.95
Sale price $122.95
Regular price
Unit price
per 
Plant Parts and Health Benefits PosterThis laminated poster highlights the benefits of eating a plant-based diet that includes vegetables, fruits, whole grains, legumes, nuts, and seeds.Measures 18...