Collection:
Products
581 products
Half English Muffin Food Replica
Regular price
$29.00
Sale price
$29.00
Regular price
Unit price
/per
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents half of an English muffin and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal p...
Ham Replica – Deli Sliced 2 oz Portion
Regular price
$27.00
Sale price
$27.00
Regular price
Unit price
/per
Ham Replica – Deli Sliced 2 oz Portion for Nutrition Education
The Ham Replica – Deli Sliced 2 oz Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. ...
Hamburger Bun Replica – White Bun, 2 Halves
Regular price
$33.00
Sale price
$33.00
Regular price
Unit price
/per
Hamburger Bun Replica – White Bun, 2 Halves for Nutrition Education
The Hamburger Bun Replica – White Bun, 2 Halves is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition e...
60% Off
Hamburger Patty Replica – Fried, 4 oz
Regular price
$7.20
Sale price
$7.20
Regular price
$18.00
Unit price
/per
Hamburger Patty Replica – Fried, 4 oz for Nutrition Education
The Hamburger Patty Replica – Fried, 4 oz is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Fo...
Hard Roll Replica – 1 oz (25 g)
Regular price
$23.00
Sale price
$23.00
Regular price
Unit price
/per
Hard Roll Replica – 1 oz (25 g)This realistic food replica represents a hard roll measuring approximately 3 1/2 in. x 2 1/2 in. and weighing 1 oz (25 g).Use it for grain-group education, portion-si...
Hard-Cooked Egg Replica – 1/2 Medium Egg
Regular price
$20.00
Sale price
$20.00
Regular price
Unit price
/per
Hard-Cooked Egg Replica – 1/2 Medium EggThis food replica represents one-half of a medium hard-cooked egg, weighing approximately 0.88 oz (25 g).
Hash Browns Replica – 1/2 Cup
Regular price
$72.00
Sale price
$72.00
Regular price
Unit price
/per
Hash Browns Replica – 1/2 CupThis realistic food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of hash browns.Use it for portion-size instruction, vegetable-group education, and meal-planning activ...
Sold Out
Healthy Eating from Head to Toe Vinyl Banner with Stand
Regular price
$836.95
Sale price
$836.95
Regular price
Unit price
/per
Healthy Eating from Head to Toe Vinyl Banner with StandThis nutrition education resource helps children connect healthy food choices with the parts of the body they benefit, including the brain, ha...
Healthy Kids Food Replica Kit
Regular price
$565.00
Sale price
$565.00
Regular price
Unit price
/per
Healthy Kids Food Replica KitHealthy Kids Food Replica Kit is a Nasco Nutrition resource for age-appropriate healthy-eating education for children ages 3–8.The kit helps introduce children to new f...
87% Off
Healthy Salad Food Replica Kit
Regular price
$67.51
Sale price
$67.51
Regular price
$515.95
Unit price
/per
Healthy Salad Food Replica Kit
The Healthy Salad Food Replica Kit provides a variety of realistic food replicas for building a healthy salad or adding ingredients to a sandwich. Start with a basic ...
High-Fiber Food Replica Package
Regular price
$1,109.95
Sale price
$1,109.95
Regular price
Unit price
/per
High-Fiber Food Replica Package
High-Fiber Food Replica Package is a Nasco Nutrition teaching kit designed for hands-on nutrition education, portion-size instruction, meal planning, or food-group l...
Hoagie Bun Replica – 7.5 in
Regular price
$50.00
Sale price
$50.00
Regular price
Unit price
/per
Hoagie Bun Replica – 7.5 inThis realistic food replica represents a hoagie bun measuring approximately 7 1/2 in. x 2 1/2 in. (19 x 7 cm).Use it for grain-group education, portion-size instruction, ...
Honey/Syrup/Gravy Replica – 1 Tbsp
Regular price
$12.00
Sale price
$12.00
Regular price
Unit price
/per
Honey/Syrup/Gravy Replica – 1 TbspThis realistic food replica represents a 1 tablespoon (15 mL) serving that can be used to demonstrate honey, syrup, or gravy.Use it for condiment comparisons, port...
Honeydew Melon Slice Replica – Medium with Rind
Regular price
$41.00
Sale price
$41.00
Regular price
Unit price
/per
Honeydew Melon Slice Replica – Medium with RindThis realistic food replica represents a medium honeydew slice with rind, approximately 10.2 oz (290 g), with about 6 oz (170 g) of melon.Use it for f...
Hot Dog Replica – Single Link, 1.5 oz
Regular price
$23.00
Sale price
$23.00
Regular price
Unit price
/per
Hot Dog Replica – Single Link, 1.5 ozThis food replica represents one hot dog link weighing approximately 1.5 oz (40 g).
Hot Fudge Sundae Replica – 1 Cup Ice Cream + 2 Tbsp Hot Fudge
Regular price
$45.00
Sale price
$45.00
Regular price
Unit price
/per
Hot Fudge Sundae Replica – 1 Cup Ice Cream + 2 Tbsp Hot FudgeThis realistic food replica represents a hot fudge sundae in a melamine bowl with 1 cup (240 mL) vanilla ice cream and 2 tablespoons (30...
How Much Fat and Sugar? Test Tube Display
Regular price
$242.95
Sale price
$242.95
Regular price
Unit price
/per
How Much Fat and Sugar? Test Tube DisplayThis test tube display shows the amount of fat and sugar in 10 common convenience-store foods and snacks.The display includes tubes representing the foods l...
88% Off
How Much Fat? Teaching Set – Fat Comparison Test Tubes & Food Replicas
Regular price
$94.80
Sale price
$94.80
Regular price
$815.95
Unit price
/per
How Much Fat? Teaching Set – Fat Comparison Test Tubes & Food Replicas
How Much Fat? Teaching Set – Fat Comparison Test Tubes & Food Replicas is a Nasco Nutrition teaching resource for weig...
How Much Fat? Test Tube Display – Part I
Regular price
$91.00
Sale price
$91.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Fat? Test Tube Display – Part IThis display shows the amount of fat in grams in hot dogs, fast-food cheeseburgers, fish, bologna, cheese, chicken, ground beef, skim milk, and whole milk.
How Much Fat? Test Tube Display – Part II
Regular price
$89.00
Sale price
$89.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Fat? Test Tube Display – Part IIThis display shows the amount of fat in grams in McDonald’s® french fries, McDonald’s® Premium Grilled Chicken Classic sandwich, Pizza Hut® pizza, Milky Way...
How Much Salt? Test Tube Display
Regular price
$91.00
Sale price
$91.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Salt? Test Tube DisplayThis display shows the amount of salt in milligrams in foods including potato, potato chips or tortilla chips, canned chicken noodle soup, homemade soup, pork chop, ...
How Much Sugar & Caffeine? Test Tube Display
Regular price
$110.00
Sale price
$110.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Sugar & Caffeine? Test Tube DisplayThis display uses test tubes to show sugar and caffeine levels in popular drink choices. Examples include energy drinks, Mountain Dew®, enhanced wate...
How Much Sugar? Food Replica & Test Tube Demonstration Set
Regular price
$331.00
Sale price
$331.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Sugar? Food Replica & Test Tube Demonstration Set
The How Much Sugar? Set combines sugar test tubes with the Sugar Food Replica Kit so learners can visualize the sugar associated with ...
How Much Sugar? Test Tube Display
Regular price
$110.00
Sale price
$110.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Sugar? Test Tube DisplayThis display shows the amount of sugar in teaspoons in 10 foods: soda pop, Hershey® bar, Jell-O®, brownie, chocolate chip cookie, pancake syrup, Pop Tart®, apple pi...
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device