Collection:

Products

607 products
Regular price $154.00
Sale price $154.00
Regular price
Unit price
per 
Basic Fruit KitThis kit includes apple, banana, orange, pear, plums, and strawberries.
Regular price $152.00
Sale price $152.00
Regular price
Unit price
per 
Basic Grains KitThis kit includes bagel, white bread, whole grain bread, dry cereal, bran muffin, oatmeal, corn tortilla, and brown rice.
Regular price $106.00
Sale price $106.00
Regular price
Unit price
per 
Basic Protein KitThis kit includes baked beans, beef cubes, fried chicken breast, fried egg, peanut butter dab, pork tenderloin, and tilapia.
Regular price $94.00
Sale price $94.00
Regular price
Unit price
per 
Basic Vegetable KitThis kit includes green beans, beets, carrot sticks, cauliflower, corn, tomato juice, and mashed potatoes.
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Battered Deep-Fried Cod Fillet Replica – 3 ozThis food replica represents a battered, deep-fried cod fillet weighing 3 oz (85 g).
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
BBQ Chicken Wings Replica – 2 WingsThis realistic 3-D food replica represents two chicken wings with BBQ glaze, each weighing approximately 1.25 oz (35 g).Designed for hands-on nutrition education,...
Regular price $29.00
Sale price $29.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 4 oz portion of beef roast and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, mea...
Regular price $61.00
Sale price $61.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 1-cup portion of beef stew with vegetables and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size ...
Regular price $69.00
Sale price $69.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 12 fl oz serving of beer and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal ...
60% Off
Regular price $6.40
Sale price $6.40
Regular price $16.00
Unit price
per 
Beets Replica – Cooked or Canned, 1/2 Cup for Nutrition Education The Beets Replica – Cooked or Canned, 1/2 Cup is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition educa...
Regular price $332.00
Sale price $332.00
Regular price
Unit price
per 
Beverage Replica KitBeverage Replica Kit is a Nasco Nutrition teaching kit designed for hands-on nutrition education, portion-size instruction, meal planning, or food-group learning.The kit include...
Regular price $152.00
Sale price $152.00
Regular price
Unit price
per 
Big Dairy KitThis kit includes one sheet from the Dairy Group TearPad™ and replicas of butter pats, American cheese slice, cream cheese, Swiss cheese, string cheese, whipped cream, ice cream, choco...
Regular price $258.00
Sale price $258.00
Regular price
Unit price
per 
Big Fruit KitThis kit includes one sheet from the Fruit Group TearPad™ and replicas of a Golden Delicious apple, sliced banana, blackberries, cantaloupe, cranberries, grapefruit, red grapes, orange...
Regular price $274.00
Sale price $274.00
Regular price
Unit price
per 
Big Grains KitThis kit includes one sheet from the Grain Group TearPad™ and replicas of bran flakes, whole wheat bread, cornflakes, salted soda crackers, English muffin, macaroni, popcorn, pretzel ...
Regular price $195.00
Sale price $195.00
Regular price
Unit price
per 
Big Protein KitThis kit includes one sheet from the Protein Group TearPad™ and replicas of almonds, bacon, beef cubes, eye of round roast, chicken drumstick, chicken slice, scrambled eggs, hamburge...
Regular price $206.00
Sale price $206.00
Regular price
Unit price
per 
Big Vegetable KitThis kit includes one sheet from the Vegetable Group TearPad™ and replicas of asparagus, avocado, lima beans, red beans, broccoli, carrots, corn on the cob, onion, peas, red pepper...
Regular price $19.00
Sale price $19.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a biscuit measuring approximately 2.5 in. in diameter and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for port...
Regular price $19.00
Sale price $19.00
Regular price
Unit price
per 
Black Beans Replica – 1/3 Cup Portion for Nutrition Education The Black Beans Replica – 1/3 Cup Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Fo...
Regular price $25.00
Sale price $25.00
Regular price
Unit price
per 
Black Olives Replica – 5 MediumThis food replica represents five medium black olives, approximately 1/2 oz (15 g).
Regular price $33.00
Sale price $33.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 1/2-cup portion of black-eyed peas and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruct...
Regular price $33.00
Sale price $33.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 1-cup portion of blackberries and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, ...
Regular price $110.95
Sale price $110.95
Regular price
Unit price
per 
Blood Pressure PosterThis laminated poster is designed for ages 13+ and covers the dangers of high blood pressure, how to understand blood-pressure numbers, and ways to lower blood pressure.Measure...
75% Off
Regular price $30.99
Sale price $30.99
Regular price $125.95
Unit price
per 
Blood Triglycerides Demonstration PacketUse the Blood Triglycerides Packet to illustrate blood triglycerides and support education about reducing triglycerides through eating less fatty foods.
Regular price $33.00
Sale price $33.00
Regular price
Unit price
per 
Blueberries Replica – 3/4 Cup in Glass Dish for Nutrition Education The Blueberries Replica – 3/4 Cup in Glass Dish is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition e...