Collection:
Products
607 products88% Off
How Much Fat? Teaching Set – Fat Comparison Test Tubes & Food Replicas
Regular price
$94.80
Sale price
$94.80
Regular price
$815.95
Unit price
/per
How Much Fat? Teaching Set – Fat Comparison Test Tubes & Food Replicas
How Much Fat? Teaching Set – Fat Comparison Test Tubes & Food Replicas is a Nasco Nutrition teaching resource for weig...
How Much Fat? Test Tube Display – Part I
Regular price
$91.00
Sale price
$91.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Fat? Test Tube Display – Part IThis display shows the amount of fat in grams in hot dogs, fast-food cheeseburgers, fish, bologna, cheese, chicken, ground beef, skim milk, and whole milk.
How Much Fat? Test Tube Display – Part II
Regular price
$89.00
Sale price
$89.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Fat? Test Tube Display – Part IIThis display shows the amount of fat in grams in McDonald’s® french fries, McDonald’s® Premium Grilled Chicken Classic sandwich, Pizza Hut® pizza, Milky Way...
How Much Salt? Test Tube Display
Regular price
$91.00
Sale price
$91.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Salt? Test Tube DisplayThis display shows the amount of salt in milligrams in foods including potato, potato chips or tortilla chips, canned chicken noodle soup, homemade soup, pork chop, ...
How Much Sugar & Caffeine? Test Tube Display
Regular price
$110.00
Sale price
$110.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Sugar & Caffeine? Test Tube DisplayThis display uses test tubes to show sugar and caffeine levels in popular drink choices. Examples include energy drinks, Mountain Dew®, enhanced wate...
How Much Sugar? Food Replica & Test Tube Demonstration Set
Regular price
$331.00
Sale price
$331.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Sugar? Food Replica & Test Tube Demonstration Set
The How Much Sugar? Set combines sugar test tubes with the Sugar Food Replica Kit so learners can visualize the sugar associated with ...
How Much Sugar? Test Tube Display
Regular price
$110.00
Sale price
$110.00
Regular price
Unit price
/per
How Much Sugar? Test Tube DisplayThis display shows the amount of sugar in teaspoons in 10 foods: soda pop, Hershey® bar, Jell-O®, brownie, chocolate chip cookie, pancake syrup, Pop Tart®, apple pi...
How Sugar Affects a Child’s Body Poster
Regular price
$38.00
Sale price
$38.00
Regular price
Unit price
/per
How Sugar Affects a Child’s Body PosterThis laminated poster explains the effects of sugar consumption on children’s organs, body systems, brain, teeth, taste buds, and more.Measures 18 in. x 24 in.
89% Off
How Sugar Affects Your Body Poster – Laminated Nutrition Education Poster
Regular price
$10.72
Sale price
$10.72
Regular price
$101.95
Unit price
/per
How Sugar Affects Your Body Poster – Laminated Nutrition Education PosterHow Sugar Affects Your Body Poster is a Nasco Nutrition educational resource for teaching nutrition concepts and healthy eat...
Iceberg Lettuce Replica – Large Leaf
Regular price
$23.00
Sale price
$23.00
Regular price
Unit price
/per
Iceberg Lettuce Replica – Large LeafThis food replica represents a large iceberg lettuce leaf measuring approximately 6½ in. x 4¾ in. (17 x 12 cm).
60% Off
Indian Fry Bread Replica – 5½ in Diameter
Regular price
$47.20
Sale price
$47.20
Regular price
$118.00
Unit price
/per
Indian Fry Bread Replica – 5½ in Diameter for Nutrition Education
The Indian Fry Bread Replica – 5½ in Diameter is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition educa...
Injection Belly
Regular price
$152.00
Sale price
$152.00
Regular price
Unit price
/per
Injection BellyThe Injection Belly is a soft stomach replica for teaching proper insertion and rotation of pump infusion sets and for self-injection practice. Its lifelike skin and underlying tissu...
Iron for Strong, Healthy Blood Handouts – 50 Sheets
Regular price
$32.00
Sale price
$32.00
Regular price
Unit price
/per
Iron for Strong, Healthy Blood Handouts – 50 SheetsDesigned for age 9+, these handouts explain the importance of iron, significant food sources, and ways to support absorption. They also address ir...
Junk Food Blubber Busters™
Regular price
$268.95
Sale price
$268.95
Regular price
Unit price
/per
Junk Food Blubber Busters™This nutrition education display features nine BIOLIKE 2™ food models designed to demonstrate calorie and fat content visually.The display mat measures approximately 14½ i...
Junk Food Facts Tablet – 50 Double-Sided Sheets
Regular price
$27.00
Sale price
$27.00
Regular price
Unit price
/per
Junk Food Facts Tablet for nutrition education.Includes 50 double-sided sheets.
Junk Food Replica Kit with Junk Food Facts Tablet
Regular price
$359.00
Sale price
$359.00
Regular price
Unit price
/per
Junk Food Replica Kit with Junk Food Facts Tablet
The Junk Food Replica Kit helps clients understand why foods with many empty calories can provide fewer nutrients while contributing excess fat and...
Ketchup Food Replica – 1 Tbsp
Regular price
$16.00
Sale price
$16.00
Regular price
Unit price
/per
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 1 tablespoon portion of ketchup and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction...
95% Off
Know Your Fats TearPad™ – Nutrition Education Handout (50 Sheets)
Regular price
$4.13
Sale price
$4.13
Regular price
$86.95
Unit price
/per
Know Your Fats TearPad™ – Nutrition Education Handout (50 Sheets)
The Know Your Fats TearPad™ compares six common cooking fats for nutrition education. The back provides tips for limiting fat in th...
Lard Food Replica – 1 Tbsp
Regular price
$44.00
Sale price
$44.00
Regular price
Unit price
/per
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a 1 tablespoon portion of lard and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, m...
60% Off
Lasagna Food Replica – 3 × 4 in Portion
Regular price
$21.60
Sale price
$21.60
Regular price
$54.00
Unit price
/per
Lasagna Food Replica – 3 × 4 in Portion for Nutrition Education
The Lasagna Food Replica – 3 × 4 in Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education...
Lightweight Aprons – 24 x 42 in., Box of 100
Regular price
$9.20
Sale price
$9.20
Regular price
Unit price
/per
Lightweight aprons measuring 24 x 42 in., box of 100.
Lima Beans Replica – 1/2 Cup
Regular price
$16.00
Sale price
$16.00
Regular price
Unit price
/per
Lima Beans Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of lima beans.
Limited Intake Diet Kit
Regular price
$461.95
Sale price
$461.95
Regular price
Unit price
/per
Limited Intake Diet KitThe Nasco Limited-Intake Kit demonstrates commonly eaten high-protein foods for nutrition education.It works well with gastric bypass patients or others following special-int...
Lipo-Visuals™ Deluxe 36-Pack Teaching Kit
Regular price
$1,289.95
Sale price
$1,289.95
Regular price
Unit price
/per
Lipo-Visuals™ Deluxe 36-Pack Teaching KitThis teaching kit includes an instructor’s guide and 36 Lipo-Visuals™ representations covering a range of foods, including bagel, Big Mac®, bean burrito, ch...
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device