Collection:

Products

363 products
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Unfrosted Cake Doughnut Replica – 3 in Diameter (1.5 oz)This realistic 3-D food replica represents an unfrosted cake doughnut approximately 3 in. (7.5 cm) in diameter and 1.5 oz (45 g).Designed for...
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Vanilla Ice Cream Replica – 2 Size 8 Scoops in Melamine BowlThis food replica represents two size 8 scoops of vanilla ice cream in a melamine bowl, equal to 1 cup (240 mL).
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
Vanilla Ice Cream Replica – Size 8 Scoop, 1/2 CupThis food replica represents one size 8 scoop of vanilla ice cream, equal to 1/2 cup (120 mL).
Regular price $27.00
Sale price $27.00
Regular price
Unit price
per 
Vanilla Yogurt Replica – 1 Cup This food replica represents a 1 cup (240 mL / 8 fl oz) serving of vanilla yogurt in a container.
Regular price $61.00
Sale price $61.00
Regular price
Unit price
per 
Vegetable Soup Replica – 1 Cup in Melamine BowlThis food replica represents a 1 cup (240 mL) serving of vegetable soup in a melamine bowl.
Regular price $53.00
Sale price $53.00
Regular price
Unit price
per 
Waffle Replica – 7 in Diameter, 2.5 ozThis food replica represents one waffle approximately 7 in. (18 cm) in diameter and 2.5 oz (75 g).
Regular price $23.00
Sale price $23.00
Regular price
Unit price
per 
Watermelon Cubes Replica – 1 1/4 Cup Portion for Nutrition Education The Watermelon Cubes Replica – 1 1/4 Cup Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition...
Regular price $53.00
Sale price $53.00
Regular price
Unit price
per 
Watermelon Wedge Replica – 5½ ozThis food replica represents one watermelon wedge weighing approximately 5½ oz (160 g).
Regular price $12.00
Sale price $12.00
Regular price
Unit price
per 
Whipped Cream Replica – 2 TbspThis realistic 3-D food replica represents a 2 tablespoon (30 mL) portion of whipped cream.Designed for hands-on nutrition education, it can support portion-size instr...
60% Off
Regular price $10.00
Sale price $10.00
Regular price $25.00
Unit price
per 
White Bread Slice Replica – 1 oz for Nutrition Education The White Bread Slice Replica – 1 oz is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Food replica...
Regular price $44.00
Sale price $44.00
Regular price
Unit price
per 
White Bread with Peanut Butter Replica – 1 Slice + 2 TbspThis food replica represents one slice of white bread with 2 tablespoons (30 mL) of peanut butter.
Regular price $38.00
Sale price $38.00
Regular price
Unit price
per 
White Rice Replica – 1 Cup Cooked Portion in Bowl for Nutrition Education The White Rice Replica – 1 Cup Cooked Portion in Bowl is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on...
Regular price $18.00
Sale price $18.00
Regular price
Unit price
per 
White Rice Replica – 1/2 Cup Cooked Portion for Nutrition Education The White Rice Replica – 1/2 Cup Cooked Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition e...
Regular price $16.00
Sale price $16.00
Regular price
Unit price
per 
White Rice Replica – 1/3 Cup Cooked Portion for Nutrition Education The White Rice Replica – 1/3 Cup Cooked Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition e...
60% Off
Regular price $12.80
Sale price $12.80
Regular price $32.00
Unit price
per 
Whole Grain Bread Slice Replica – 1.2 oz for Nutrition Education The Whole Grain Bread Slice Replica – 1.2 oz is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition educati...
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Whole Grain Macaroni Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of whole grain macaroni.
Regular price $17.00
Sale price $17.00
Regular price
Unit price
per 
Whole Grain Macaroni Replica – 1/3 CupThis food replica represents a 1/3 cup (80 mL) serving of whole grain macaroni.
Regular price $19.00
Sale price $19.00
Regular price
Unit price
per 
Whole Grain Spaghetti Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of whole grain spaghetti.
Regular price $202.00
Sale price $202.00
Regular price
Unit price
per 
Whole Grains KitThis nutrition education kit helps demonstrate what whole grains are, which foods fall into that category, and appropriate portion sizes.Includes nine food replicas: bran flakes, wh...
Regular price $19.00
Sale price $19.00
Regular price
Unit price
per 
Whole Kernel Corn Replica – 1/3 CupThis food replica represents a 1/3 cup (80 mL) portion of whole kernel corn.
60% Off
Regular price $8.00
Sale price $8.00
Regular price $20.00
Unit price
per 
Whole Milk Replica – 4 fl oz in Acrylic Tumbler for Nutrition Education The Whole Milk Replica – 4 fl oz in Acrylic Tumbler is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nut...
60% Off
Regular price $10.80
Sale price $10.80
Regular price $27.00
Unit price
per 
Whole Milk Replica – 8 fl oz in Acrylic Tumbler for Nutrition EducationThe Whole Milk Replica – 8 fl oz in Acrylic Tumbler is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutr...
60% Off
Regular price $10.00
Sale price $10.00
Regular price $25.00
Unit price
per 
Whole Wheat Bread Slice Replica – 1 oz for Nutrition Education The Whole Wheat Bread Slice Replica – 1 oz is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. ...
Regular price $40.00
Sale price $40.00
Regular price
Unit price
per 
Whole Wheat Crackers Replica – 5 Crackers, 1/2 ozThis food replica represents five whole wheat crackers weighing approximately 1/2 oz (15 g).