Collection:

Products

363 products
60% Off
Regular price $6.40
Sale price $6.40
Regular price $16.00
Unit price
per 
Peas Replica – Frozen, 1/2 Cup Serving for Nutrition Education The Peas Replica – Frozen, 1/2 Cup Serving is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. ...
Regular price $21.00
Sale price $21.00
Regular price
Unit price
per 
Pecan Halves Replica – 1/4 Cup (1 oz)This food replica represents a 1/4 cup (60 mL), 1 oz (30 g) serving of pecan halves.
Regular price $30.00
Sale price $30.00
Regular price
Unit price
per 
Peeled Kiwi Replica – Whole, 1½ in DiameterThis food replica represents one whole peeled kiwi measuring approximately 1½ in. (4 cm) in diameter.
Regular price $84.00
Sale price $84.00
Regular price
Unit price
per 
This realistic 3-D Nasco Nutrition food replica represents a slice of pepperoni pizza and is designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-size instruction, meal ...
Regular price $34.00
Sale price $34.00
Regular price
Unit price
per 
Pickle Relish Replica – 1 TbspThis food replica represents 1 tablespoon (15 mL), approximately 1/2 oz (15 g), of pickle relish.
Regular price $25.00
Sale price $25.00
Regular price
Unit price
per 
Pineapple Chunks Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of pineapple chunks.
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Pineapple Slices Replica – 2¾ ozThis food replica represents pineapple slices weighing approximately 2¾ oz (80 g).
Regular price $66.00
Sale price $66.00
Regular price
Unit price
per 
Pita Bread Replica – 6 Inch with Pocket Opening for Nutrition Education The Pita Bread Replica – 6 Inch with Pocket Opening is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nut...
Regular price $17.00
Sale price $17.00
Regular price
Unit price
per 
Plain Granola Bar Replica – 1 ozThis realistic food replica represents one plain granola bar, 1 oz (30 g).Use it for portion-size instruction, snack comparisons, meal planning, and hands-on nutriti...
60% Off
Regular price $15.20
Sale price $15.20
Regular price $38.00
Unit price
per 
Plums Replica – Fresh, 2 Whole for Nutrition Education The Plums Replica – Fresh, 2 Whole is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Food replicas ca...
Regular price $20.00
Sale price $20.00
Regular price
Unit price
per 
Poached Salmon Replica – 1 ozThis food replica represents a 1 oz (28 g) serving of poached salmon.
Regular price $27.00
Sale price $27.00
Regular price
Unit price
per 
Pomegranate Seeds Replica – 1/3 CupThis food replica represents a 1/3 cup (80 mL) serving of pomegranate seeds.
Regular price $27.00
Sale price $27.00
Regular price
Unit price
per 
Popcorn Replica – 1 CupThis food replica represents a 1 cup (240 mL) serving of popcorn.
Regular price $34.00
Sale price $34.00
Regular price
Unit price
per 
Pork Tenderloin Replica – 3 oz Sliced Portion for Nutrition Education The Pork Tenderloin Replica – 3 oz Sliced Portion is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutriti...
Regular price $27.00
Sale price $27.00
Regular price
Unit price
per 
Potato Replica – Baked Whole Potato (6 oz Before Baking) for Nutrition EducationThe Potato Replica – Baked Whole Potato (6 oz Before Baking) is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed...
Regular price $32.00
Sale price $32.00
Regular price
Unit price
per 
Potato Salad Replica – 1/2 CupThis food replica represents a 1/2 cup (120 mL) serving of potato salad.
Regular price $17.00
Sale price $17.00
Regular price
Unit price
per 
Precooked Pork Sausage Link Replica – 1 ozThis food replica represents one precooked pork sausage link weighing 1 oz (30 g).
Regular price $25.00
Sale price $25.00
Regular price
Unit price
per 
Pretzel Sticks Replica – 3/4 ozThis food replica represents a 3/4 oz (23 g) serving of pretzel sticks.
Regular price $353.00
Sale price $353.00
Regular price
Unit price
per 
Protein Food Replica Kit with TearPad™ The Protein Food Replica Kit with TearPad™ helps clients increase protein intake throughout the day by identifying high-protein foods and comparing portions t...
Regular price $40.00
Sale price $40.00
Regular price
Unit price
per 
Pumpkin Pie Replica for Nutrition Education The Pumpkin Pie Replica is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hands-on nutrition education. Food replicas can be used for portion-...
Regular price $78.00
Sale price $78.00
Regular price
Unit price
per 
Quinoa Replica – 1/3 CupThis food replica represents a 1/3 cup (80 mL) serving of quinoa.
60% Off
Regular price $18.40
Sale price $18.40
Regular price $46.00
Unit price
per 
Raisin Bran Cereal Replica – 1 Cup in Melamine Bowl for Nutrition Education The Raisin Bran Cereal Replica – 1 Cup in Melamine Bowl is a realistic 3-D Nasco Nutrition food replica designed for hand...
Regular price $41.00
Sale price $41.00
Regular price
Unit price
per 
Raisin Bread Slice Replica – 1 ozThis food replica represents one slice of raisin bread weighing approximately 1 oz (28 g).
Regular price $12.00
Sale price $12.00
Regular price
Unit price
per 
Raisins Replica – 2 TbspThis food replica represents a 2 tablespoon (30 mL) serving of raisins.